Czyszczenie i konserwacja skór, eko-skór

Ochrona i pielęgnacja mebli skórzanych

Skóra naturalna i skóra ekologiczna posiadają warstwę ochronną, ale stosowanie niewłaściwych środków czyszczących może spowodować zmiany kolorystyczne powierzchni skórzanych. Dlatego należy chronić skórę przed działaniem takich środków jak: spray, kremy, środki chemiczne na bazie nafty, alkohol, rozpuszczalniki, amoniak.
Częstotliwość czyszczenia skóry zależy od intensywności użytkowania mebla. Świeżo powstałe zabrudzenia należy usunąć natychmiast za pomocą czystej, suchej, miękkiej szmatki lub chusteczki higienicznej. 

Skóra ekologiczna

Meble wykonane z tego typu skór należy czyścić wyłącznie szarym mydłem (naturalnym bez detergentów) i letnią wodą. Do czyszczenia należy używać miękkiej tkaniny. Eko skóra wymaga utrzymywania jej w czystości, nie wolno dopuszczać do jej nadmiernego zabrudzenia. Gwarancji producenta nie podlegają zabrudzania powstałe wskutek kontaktu z odzieżą, narzutami itp. zawierającymi aktywne barwniki. 

Skóra naturalna

Jest materiałem wyjątkowym ze względu na swoją niepowtarzalność, jest najbardziej naturalnym materiałem obiciowym. Mimo, że jest już wykorzystywana do produkcji mebla nadal potrzebuje pielęgnacji i regeneracji. Tak jak dbamy o naszą skórę powinniśmy zadbać o skórzane meble aby przedłużyć ich żywotność. Każdy płat skóry naturalnej jest inny, podobnie jak inne są linie papilarne każdego człowieka. Każdy, kto decyduje się na skórę, akceptuje tym samym jej unikalny charakter nadany przez ślady po bliznach, zadrapaniach, ukłuciach, różnice w fakturze, odcieniach itp.
Cechy te absolutnie nie mają wpływu na trwałość użytkowa zestawu a wręcz przeciwnie.
Takie i podobne znaki nie są wadą, a jedynie gwarancją autentyczności naturalnej skóry. Komplet mebli może zawierać kilka znaków pochodzących z różnych błamów skór. Ich obecność nie jest więc powodem do reklamacji. Należy pamiętać także o tym, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, termicznych czy chemicznych (niewłaściwe czyszczenie), także naturalnego zużycia jak np. marszczeń – wyciągania się skóry szczególnie na siedziskach mebla, lub zgnieceń w pomarszczonych elementach.

Stosowanie markowych produktów do pielęgnacji skór oraz podstawowych zasad dbałości
o meble skórzane pozwoli na ich bezproblemową, wieloletnią eksploatację. Tylko atestowane i akceptowane przez garbarnie preparaty przeznaczone wyłącznie do skór naturalnych dają pewność prawidłowej ochrony i pielęgnacji mebli skórzanych.

Skóra jest materiałem naturalnym, który jako materia organiczna reaguje na wpływ otoczenia zewnętrznego. W garbarni skóra poddawana jest skomplikowanym procesom obróbki, które pozbawiają jej zdolności regeneracji. Dlatego podczas preparacji wykorzystywane są substancje nawilżające, których zadaniem jest nadanie skórze miękkości i elastyczności. Jednak podczas eksploatacji substancje te wyparowują pozostawiając skórę bez ochrony przed szkodliwymi czynnikami takimi jak zmiany temperatury, wilgotności a przede wszystkim soli – zawartej m. in. w pocie ludzkim, a nawet zwierzęcym.